Wczytuję dane...

Dlaczego warto układać puzzle? Jakie wybrać puzzle dla swojego dziecka?

Maluchy od pierwszych dni swojego życia powinny być otoczone zabawkami, nie tylko ze względu na walory rozrywkowe, ale również edukacyjne. Beztroska zabawa to dla maluchów czas pełen uśmiechu i radości, ale także okazja do doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania nowej, cennej wiedzy. Z tego właśnie względu warto sięgać po zabawki, które nie tylko sprawią dziecku frajdę, lecz również pozytywnie wpłyną na ich rozwój. Połączenie przyjemnego z pożytecznym na pewno przyniesie dziecku ogrom korzyści. Dzisiaj pod lupę bierzemy puzzle. Jakie zalety niosą ze sobą dla dziecka? Otóż jest ich całkiem sporo.

Puzzle to nie tylko świetny sposób na zabicie nudy dla naszego szkraba, ale również całej rodziny. Z tego typu rozrywki korzystają dzieci, ale także dorośli. Wspólne spędzanie czasu zbliża rodziców ze swoim maluchem, tworząc tym samym między nimi silną więź. Nie jest to zabawka, która szybko znudzi się naszym brzdącom – nawet jeśli podrosną, puzzle z pewnością nadal będą pochłaniać ich wolny czas.

Jakie korzyści daje dziecku układanie puzzli?

Układanie puzzli to doskonały trening dla mózgu dziecka - podczas zabawy zaangażowane są obie półkule, dzięki czemu zwiększa się wydajność i pojemność komórek mózgowych. Puzzle to również idealna forma spędzania wolnego czasu, która pozwala poprawiać pamięć, a także zdolności wzrokowe, przestrzenne i motoryczne. Układanki mają ponadto pozytywny wpływ na kształtowanie charakteru malucha. Dziecko uczy się cierpliwości i koncentracji a jeśli w zabawę zaangażowana jest większa ilość domowników, dziecko dodatkowo rozwija umiejętność współpracy w grupie. Puzzle to doskonały wybór nawet dla najmłodszych brzdąców, bo właśnie one za pomocą rąk poznają otoczenie i zdobywają nowe doświadczenia.

Jakie wybrać najlepsze puzzle dla dziecka?

Jednym z najważniejszych kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru puzzli dla dzieci, jest wiek malucha. Tyczy się to zarówno ilości elementów jak i materiału, z jakiego są wykonane. Puzzle kartonowe lepiej sprawdzą się w przypadku nieco starszych brzdąców - maluszki mogą je po prostu w łatwy sposób zniszczyć. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będą puzzle piankowe bądź drewniane. Poziom trudności również powinien być dostosowany do wieku dziecka tak, by maluch się nie zniechęcił zbyt skomplikowaną układanką.

Oprócz ilości elementów niezwykle istotną rolę odgrywa również ich wielkość. Dla młodszych dzieci lepszą opcją okażą się puzzle o dużych elementach, które dodatkowo są kolorowe i nasycone drobnymi detalami. Utrzymana w jednej tonacji kolorystyka sprawia, że układanka jest dużo trudniejsza do ułożenia.

Rodzaje puzzli

W sklepach z zabawkami dla dzieci możemy spotkać mnóstwo rozmaitych puzzli. Różnią się one od siebie materiałem, z jakiego zostały wykonane jak również sposobem ich układania.

  • puzzle drewniane: puzzle drewniane są trwałe i odporne na uszkodzenia. Poza tym drewno to materiał naturalny, ekologiczny, przyjemny w dotyku i przede wszystkim bezpieczny w kontakcie z dzieckiem.
  • puzzle tekturowe: puzzle tekturowe są jednymi z najczęściej wybieranych. Zazwyczaj wykonane są z grubej, wytrzymałej tektury. Jak już wcześniej zostało wspomniane, lepiej sprawdzą się w przypadku nieco starszych dzieci.
  • puzzle piankowe: puzzle piankowe są duże, miękkie i kolorowe. Nierzadko da się z nich stworzyć matę, która będzie idealnym miejsce do zabawy dla dziecka. Są ciekawą i oryginalną alternatywą dla zwykłych, tradycyjnych puzzli.
  • puzzle magnetyczne: puzzle te jak sama nazwa wskazuje, posiadają wbudowane magnesy, które można przyczepiać do specjalnej tablicy, lodówki, a nawet pralki. Z tego typu zabawki można korzystać praktycznie wszędzie. Z pewnością zaciekawią malucha i przykują jego uwagę na dłuższy czas.
  • puzzle do kąpieli: tego typu puzzle są doskonałym wyborem dla maluchów, które niechętnie spędzają czas w wannie. Zwilżone wodą przyklejają się do gładkich powierzchni, gwarantując jednocześnie dziecku świetną zabawę.

Jak więc widać, wybór puzzli jest naprawdę spory. Warto jednak zachęcać maluchy do takiej formy rozrywki, ponieważ to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Układanie puzzli to świetna zabawa dla dzieci, a także czas, kiedy mogą rozwijać swoje umiejętności.

Wszystkie dostępne puzzle znajdziecie na naszej stronie https://malesmyki.pl/c/119/puzzle-i-ukladanki-zabawki-smyka.html