Wczytuję dane...

Metoda BLW, czyli Bobas Lubi Wybór - na czym polega i kiedy ją stosować

Ostatnio coraz częściej w tematyce parentingowej pojawia się słowo "BLW". Szczególnie często skrót ten pada podczas rozmowy o rozszerzaniu diety dziecka. Co właściwie się pod nim kryje? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest metoda BLW, czy warto stosować ją u dziecka i jakie są jej zalety oraz wady.

BLW - co kryje się pod tym skrótem?

BLW z angielskiego oznacza „Baby-Led Weaning”. To metoda karmienia dzieci, w której to maluch sam decyduje, kiedy i co je. Używa przy tym wszystkich zmysłów i poznaje takie konsystencje posiłków, jakie są w rzeczywistości. Pomijany jest więc etap karmienia dziecka łyżeczką i podawania mu tzw. papek. Na początku maluchy spożywając posiłek, będą używać tylko i wyłącznie palców, z czasem jednak przyzwyczają się do używania sztućców. Należy jednak wspomnieć o tym, że metoda BLW nie wyklucza podawania mleka, które stanowi podstawę żywienia dziecka w pierwszym roku życia.

Od kiedy można zastosować metodą BLW u dziecka?

Rozszerzenie diety u dziecka nie należy wprowadzać wcześniej niż po ukończeniu 6 miesiąca życia. Maluch powinien już samodzielnie siedzieć jak również mieć odpowiednio wykształcony odruch chwytny. Umiejętność siedzenia jest niezwykle istotna ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Pokarmów stałych maluch nie powinien spożywać w pozycji leżącej bądź półleżącej, gdyż może to grozić zadławieniem.

W 6-7 miesiącu życia dziecko także jest w stanie samodzielnie chwycić pokarm i włożyć go do buzi. Brzdącowi na początku można podać krążki pokrojonej marchewki, kawałki banana czy różyczki brokułów.

BLW - co jeszcze oznacza dla dziecka?

Metoda BLW skupia się nie tylko na samym jedzeniu, ale również na tym, w jaki sposób posiłek się odbywa. Maluchowi pokazuje się, że posiłek należy spożywać przy stole z wszystkimi domownikami. Oprócz tego metoda zakłada, że jedzenie nie jest przykrym obowiązkiem, a może być świetną zabawą. Dziecko podczas spożywania posiłku eksperymentuje, poznaje i łączy nowe smaki.

Nie należy dziecka zmuszać do jedzenia - maluch je tyle, na ile ma ochotę. Trzeba mieć na uwadze, że jego podstawowym pokarmem nadal pozostaje mleko. Metoda BLW nakazuje również, by nie przyprawiać posiłków dziecka. Dzięki temu będą miały one możliwość poznać rzeczywisty smak danego produktu.

Wady i zalety metody BLW

Metoda BLW posiada zarówno swoje zalety jak i wady. Plusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim rozwój sensoryczny dziecka. Maluch podczas spożywania posiłku rozwija zmysł węchu, dotyku i wzroku. Oprócz tego pracuje nad wykształceniem prawidłowego odruchu gryzienia i żucia. To z kolei jest doskonałym wstępem do nauki mówienia. Metoda BLW wspomaga również u dziecka rozwój umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji. Dla rodziców to doskonała okazja do tego, by dowiedzieć się, jakie posiłki preferuje dziecko, co najchętniej je i na jakie produkty jest uczulone.

Przeciwnicy metody BLW wskazują na to, że zakłada ona podawanie dziecku posiłków, które nie są dostosowane do ich grupy wiekowej. To z kolei może wiązać się z niedoborem żelaza jak również deficytem kalorycznym. Uznaje się również, że maluchy karmione metodą BLW częściej jedzą posiłki z rodzinnego stołu, przeznaczone dla dorosłych, co negatywnie wpływa na zdrowie najmłodszych. Należy pamiętać o tym, że układ pokarmowy maluszka jest bardziej wrażliwy a sam organizm podatny na wpływ zanieczyszczeń żywności. Z tego właśnie względu, niemowlęta powinny spożywać produkty przeznaczone dla ich grupy wiekowej. Twierdzi się również, że dzieci karmione metodą BLW przyjmują mniejszą ilość witaminy B12 oraz cynku.

Wiele osób zwraca również uwagę na to, że dziecko badając konsystencję jedzenia, rozrzuca je, robiąc przy tym duży bałagan. Maluszek z pewnością ubrudzi nie tylko podłogę, ale i swoje ubranko. W takim wypadku warto pomyśleć o odpowiednich gadżetach, które nieco pomogą utrzymać porządek. Dobrze sprawdzą się śliniaki z kieszonką, do której będzie spadać upuszczone przez malucha jedzenie. Oprócz tego niezbędne są oczywiście talerzyki, kubeczki czy sztućce. Można je kupić w naszym sklepie internetowym https://malesmyki.pl/c/65/akcesoria-dla-smyka.html

Zastanawiając się nad tym, czy metoda BLW to dobre rozwiązanie dla dziecka, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od kompetencji malucha. Zdarza się tak, że mimo wprowadzenia metody BLW w 6. bądź w 8. m.ż. niemowlęta nadal nie potrafią chwytać oraz zagarniać jedzenia dłonią. To z kolei świadczy o tym, że nie u każdego malucha należy pomijać etap karmienia posiłkami w postaci drobno miksowanych papek.