Wczytuję dane...

Nieprzespane noce - jak pomóc maluszkowi gdy budzi się w nocy?

Po wielu tygodniach zmęczenia i niewyspania niektórzy rodzice marzą o tym, by ich dziecko w końcu zaczęło przesypiać całe noce. Nawykowe wybudzanie się ze snu, płacz a co gorsza krzyk malucha w nocy sprawiają, że rodzice często zaczynają wpadać w panikę i zastanawiają się, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku i nic mu nie dolega. Należy jednak pamiętać o tym, że niemowlęta nie znają jeszcze języka, nie potrafią mówić a krzyk oraz płacz jest jedynym sposobem na zakomunikowanie swoich potrzeb.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy?

Należy pamiętać o tym, że każde dziecko jest inne. Istnieją bowiem maluchy, które uwielbiają długo spać, takie, które potrzebują mniej snu, a także ranne ptaszki czy nocne marki. Dlatego niezwykle istotne jest to, aby ustalając zrównoważony rytm snu dziecka dostosować się do jego indywidualnych potrzeb.

Przyczyną niespokojnych nocy mogą być skoki rozwojowe. Nadmiar nowo nabytych umiejętności ruchowych, społecznych oraz emocjonalnych może zakłócać sen dziecka. Kiedy dziecko uczy się tarzać, siadać czy raczkować jego mózg pracuje na "zwiększonych obrotach". Tworzą się w nim nowe połączenia, które odpowiadają za dalszy rozwój tych umiejętności.

Jednym z oczywistych powodów, dla których dzieci budzą się w nocy, jest to, że są głodne. Niemowlęta mają bardzo małe żołądki, dlatego wymagają karmienia co 2-3 godziny w ciągu dnia, a także w nocy. Większość dzieci od 9 do 12 miesiąca życia będzie potrzebowała przynajmniej jednego nocnego karmienia. W tym wieku stałe pożywienie w coraz większym stopniu zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka, dzięki czemu pokarmy mleczne nie są już potrzebne w nocy. Oznacza to, że powinniśmy zobaczyć postęp w ciągu pierwszego roku życia dziecka - od podawania pożywienia co 2-3 godziny do całkowitego braku karmienia po 12 miesiącach. Jeśli po ukończeniu pierwszego roku życia, maluch nadal wybudza się co 2 h, należy wykluczyć głód jako przyczynę takiego stanu rzeczy.

Kolejnym powodem nocnych pobudek dziecka, jest brudna bądź przemoczona pielucha. Na to niestety nie mamy wpływu - to naturalna potrzeba fizjologiczna każdego z nas. O ile robienie kupki w nocy przez malucha jest znacznie rzadsze, o tyle siusianie jest potrzebą, która będzie towarzyszyć dziecku przez długi czas. Z tego właśnie względu warto zaopatrzyć się w dobrej jakości pieluchy, które zmniejszą dyskomfort i uczucie wilgoci.

Maluch będzie wybudzał się również w nocy, gdy w pomieszczeniu będą panowały nieodpowiednie warunki do spania. Mowa tu, chociażby o zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Zakłada się, że najlepsza temperatura dla dziecka to ta, która waha się w granicach 18 a 20 stopniami Celsjusza. Należy również pamiętać o tym, że miejsce do spania powinno być odpowiednio zaciemnione, także w ciągu dnia podczas drzemek.

Maluchy z pewnością częściej będą wybudzać się w nocy w trakcie ząbkowania bądź choroby. Podwyższona temperatura ciała, katar czy kaszel mogą znacznie utrudniać zasypianie jak również zakłócać sen. Podobnie wygląda sprawa, w przypadku ząbkowania. Nie jest to łatwy czas dla rodziców, ponieważ dziecko jest marudne w dzień, a dodatkowo nie pozwala odpocząć rodzicom w nocy.

Również przemęczenie jest jedną z głównych przyczyn częstego wybudzania się w nocy. Niewystarczająca ilość snu stymuluje produkcję hormonów stresu, które mogą utrudniać dziecku zasypianie, nawet jeśli jest zmęczone i senne. Działa to również w odwrotną stronę - zbyt dużo lub zbyt długie drzemki w ciągu dnia także mogą zakłócać sen i sprawiać, że malec długo nie zasypia.

Sen u dziecka nierzadko przerwany jest również przez problemy ze strony układu pokarmowego. Mogą być to gazy, refluks lub nadmierne odbijanie. Po ukończeniu około 3 miesiąca życia, problemy te powinny zniknąć. Jeśli jednak tak się nie dzieje, warto zastanowić się, czy dziecko nie cierpi na alergie, nietolerancję lub wrażliwość na pewne grupy pokarmowe. Niestety alergie często nasilają dolegliwości refluksowe oraz gastryczne.

W jaki sposób zredukować nocne pobudki malucha?

Istnieje kilka sposobów, które mogą zapewnić maluchowi lepszy komfort snu. Należy pamiętać o tym, by stworzyć dziecku plan dnia i jego rutynę. Dzieci uczą się określonego schematu i stopniowo zaczną się do niego przyzwyczajać. Schematyczność daje im poczucie bezpieczeństwa, a powtarzalność ma doskonały wpływ na rozwijający się mózg malucha.

Warto też wprowadzić w plan dnia pewne rytuały, związanie właśnie z zasypianiem. Należy kłaść dziecko o tej samej porze ale zanim to nastąpi, dać mu czas, by mogło się wyciszyć. Najlepiej przed snem wywietrzyć sypialnie. Kolejnym krokiem jest relaksująca kąpiel i czynności pielęgnacyjne. Tuż przed snem można przeczytać dziecku bajkę czy włączyć mu delikatną, usypiającą melodię.

By zredukować nocne pobudki, należy również bacznie obserwować dziecko i dobrze wyłapać moment, kiedy staje się zmęczone. Istnieje błędne przekonanie, że im maluch bardziej przemęczony, tym szybciej zaśnie - nic bardziej mylnego. Jeśli zauważymy ziewanie czy tarcie oczu, należy jak najszybciej zająć się usypianiem malucha. W pomieszczeniu, w którym zasypia dziecko powinna być cisza - tak by nic go nie rozpraszało.

Szumiś - idealny pomocnik przy usypianiu dziecka

Jeśli mimo naszych starań i trudów, maluch nadal nie chce zasnąć, warto wspomóc się odpowiednimi zabawkami. Doskonale sprawdzą się w tym wypadku szumisie. Te urocze, pluszowe zwierzaki posiadają w środku urządzenie, które emituje różowy, kojący szum. Dźwięk ten jest bardzo zbliżony do odgłosów, które maluch poznał, będąc jeszcze w brzuchu mamy. Zabawka z funkcją Cry Sensor włączy się automatycznie w momencie, gdy dziecko zacznie płakać. Szumiące zabawki Whisbear posiadają wszelkie atesty bezpieczeństwa zabawek i są odpowiednie dla dzieci już od pierwszego dnia życia.

Nieprzespane noce są czymś normalnym, gdy w domu pojawia się niemowlę. Warto jednak dowiedzieć się, dlaczego dziecko wybudza się ze snu i co można zrobić, by zarówno dziecko jak i rodzice mogli poczuć się bardziej komfortowo i lepiej się wysypiać.

Wszystkie dostępne szumisie znajdziecie na naszej stronie https://malesmyki.pl/c/54/szumiace-misie-wyprawka.html